Příručka vhodných postupů v lékárně

Krok č. 1: Naslouchejte Do vaší lékárny přijde žena, která žádá „pilulku po…“she asks you for the MAP (1280x853)
Krok č. 2: Poskytněte ujištění
  • Pokud jste v uplynulých 5 dnech měla nechráněný pohlavní styk a nechcete otěhotnět, nouzová antikoncepce v pilulce vám může pomoci.1,2

HRA-Paharmacie-Situations-497 (1280x853)

Krok č. 3: Podpořte okamžitou akci Nouzovou antikoncepci byste měla užít co nejdříve,1,2 protože je nejúčinnější, pokud je použita co nejdříve po nechráněném pohlavním styku.3HRA-Paharmacie-Situations-443 (1280x853)
Krok č. 4: Poskytněte poradenství ohledně pohlavního styku po užití ellaOne® Po léčbě pomocí nouzové antikoncepce v pilulce se dá očekávat rychlý návrat plodnosti. Proto je nutno do následující menstruace používat bariérovou metodu antikoncepce, i v případě, že pokračujete v užívání orální antikoncepce.1,2Nouzová antikoncepce v pilulce je určena pouze k příležitostnému použití: neměla by nahradit pravidelnou antikoncepční metodu.1,2 Orální nouzová antikoncepce není 100% účinná a její účinnost je nižší, než u pravidelné antikoncepční metody.1,2 O různých metodách pravidelné antikoncepce se poraďte se svým lékařem. Měla byste pokračovat v pravidelné antikoncepci nebo s ní začít, pokud chcete v budoucnosti předcházet otěhotnění.1,2  Nouzová antikoncepce v pilulkách nechrání před pohlavně přenosnými onemocněními.2,4  Před pohlavně přenosnými onemocněními chrání pouze kondomy.
Krok č. 5: Poraďte ženě, co má dělat v případě nevolnosti Pokud dojde do 3 hodin po užití nouzové antikoncepce ke zvracení, měla by být užita co nejdříve další pilulka.1,2
Krok č. 6: Poskytněte poradenství ohledně následující menstruace Po užití orální nouzové antikoncepce se může někdy stát, že následující menstruace začne o několik dnů dříve nebo později, než je očekáváno.1,2 Pokudje menstruace zpožděna o více než 5 dnů nebo máte z jiného důvodu podezření na těhotenství (příznaky těhotenství, abnormální krvácení v očekávanou dobu menstruace) nebo v případě jakýchkoli pochybností byste měla provést těhotenský test nebo navštívit lékaře kvůli ujištění, že nejste těhotná.1,2HRA-Paharmacie-Situations-368 - Copie (800x533)

 

Role lékárníků při poskytování ellaOne®

Diskuse o nouzové antikoncepci mohou být stresující jak pro ženy, tak nepříjemné pro lékárníky.

Můžete pomoci:

  • Soustředěním se na fakta.
  • Co největším zjednodušením celého procesu.
  • Pokud je to možné, poskytnutím soukromého prostoru na rozhovor.
  • Používáním jazyka zákazníka, např. pilulka „ráno poté“, pilulka „den poté“.
  • Vřelým a pozitivním přístupem.

Jako rámec pro vaši konverzaci můžete použít příručku pro osvědčené postupy v lékárně.

Spokojenost zákazníků a komfort v diskuzi o nouzové antikoncepci s lékárníkem mohou být velmi vysoké.3

Odkazy
1.Souhrn údajů o přípravku ellaOne®.
2.Světová zdravotnická organizace. (Ve spojení s následujícími organizacemi: International Consortium for Emergency Contraception, International Federation of Gynaecology and Obstetrics, International Planned Parenthood Federation, Department of Reproductive Health and Research). Fact sheet on the safety of levonorgestrel-alone emergency contraceptive pills. K dispozici na: http://whqlibdoc.who.int/hq/2010/WHO_RHR_HRP_10.06_eng.pdf Vydáno v říjnu 2013.
3. Taylor B. Journal of Family Planning and Reproductive Health Care 2003: 29(2): 7.